Współpraca

e-Twinning e-Twinning
Comenius Comenius
test
Strona główna / Zajecia dodatkowe / Koło - Przedszkolne Omnibusy
Koło - Przedszkolne Omnibusy PDF Print

Otaczający nas świat kryje tak wiele tajemnic. Każdego dnia każde z nas odkrywa nowe, ciekawe rzeczy, które wywołują kolejne pytania. Chęć uzyskania na nie odpowiedzi, nasza ciekawość i dociekliwość skłania nas do poszukiwań i prowadzenia różnych badań i eksperymentów. Badanie i odkrywanie dostarcza nam wielu wrażeń i przeżyć, nasuwa wiele myśli i wniosków, którymi chętnie podzielimy się z innymi.

Pierwszym pytaniem, które postawiliśmy sobie zajmując się problemem światła to, to „dlaczego raz jest jasno-dzień, a innym razem jest ciemno- noc”. Odpowiedzi na nie szukaliśmy prowadząc różne badania z użyciem lampy i globusa, stając się Ziemią i słońcem. Teraz już wiemy dlaczego raz jest dzień, a raz noc. W trakcie poszukiwań odkryliśmy, że światło pozwala nam widzieć wszystko wyraźnie, a wraz z jego słabnięciem widzimy coraz słabiej i mniej. Spostrzeżeniami i wrażeniami dotyczącymi możliwości obserwowania otoczenia w ciemnościach wymieniliśmy się z europejskimi kolegami.

Nasza rozbudzona ciekawość skłoniła nas do kolejnych badań i poszukiwań. W ich trakcie odkryliśmy, że słońce to świecąca mocno białym światłem gwiazda. Oprócz słońca istnieją też inne źródła światła. O tym czy księżyc świeci i innych ciekawych rzeczach, które zauważyliśmy podczas naszych badań.

Podczas kolejnych zajęć nasza pani zadając pytanie „skąd wiemy, że jest jasno lub ciemno?” zainteresowała nas narządem wzroku - „okiem”, jego budową i reakcją na światło. Poznaliśmy jego budowę i miejsce przez, które światło wpada do środka. Obserwowaliśmy jak zachowuje się źrenica naszych kolegów wraz ze zmianą światła na słabsze i mocniejsze.

Światło kryje tak wiele tajemnic, wywołuje tak wiele pytań. Dlatego zaraz po przerwie świątecznej przystąpiliśmy do poszukiwania odpowiedzi na pytanie o to jak rozchodzi się światło w otaczającej nas przestrzeni i jak zachowuje się w kontakcie z różnymi przedmiotami. Zabawy ze światłem dostarczyły nam bardzo wielu wrażeń i przeżyć, a ponadto pozwolił nam odkryć jak powstaje cień. Ilu odkryć jeszcze dokonamy, ilu rzeczy jeszcze się dowiemy w trakcie zabaw ze „światłem” tego dzisiaj nie wiemy, ale na pewno chętnie będziemy się nimi dzielić z innymi.

 

Współpraca Europejska

e-Twinning
Comenius