Współpraca

e-Twinning e-Twinning
Comenius Comenius
test
Strona główna / Aktualności
Aktualności
Święto Niepodległości PDF Print

Dnia 07.11.2014r w naszym przedszkolu świętowaliśmy zbliżające się narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada 1918r jest jedną z ważniejszych dat w historii naszego kraju, wtedy to Polska odzyskała po wielu latach niewoli wolność i stała się znów niepodległym państwem. Z tej też okazji dzieci 5-6 letnie z grupy III i IV przygotowały dla swoich młodszych kolegów krótką inscenizację pt. „11 listopada Święto Niepodległości”. Była ona wyjątkową lekcją historii Polski. Po inscenizacji cała społeczność przedszkolna w galowych strojach recytowała z wielką dumą i powagą wiersz Wł. Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka” i śpiewała hymn państwowy pt. „Mazurek Dąbrowskiego”. Uroczystości narodowe są świetną okazją do kształtowania uczuć patriotyzmu i przynależności narodowej. Sposobność taką stworzył również film prezentowany podczas uroczystości pt. „Jestem Polak Mały – symbole narodowe”. Na koniec dzieci zdały niezwykły egzamin na szóstkę i udowodniły, że posiadają ogromną wiedzę o Polsce, naszej Ojczyźnie. Żegnając młodszych kolegów starszacy zaśpiewali wspólnie piosenkę pt. „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Ten uroczysty dzień zapadnie w pamięci wszystkich przedszkolaków.

  

1
2
3
4
5
    

 

 
II Finał Rodzinnego konkursu literackiego pod hasłem „Miasto Zabrze w oczach dziecka” PDF Print

27.10.2014r. w Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Biskupicach odbył się drugi finał konkursu literackiego pt. „Miasto Zabrze w oczach dziecka” organizowanego przez nasze przedszkole. Honorowy patronat nad konkursem objęła Prezydent Miasta Zabrze, Małgorzata Mańka­Szulik oraz Rada Dzielnicy Biskupice.

Celem konkursu było zachęcanie dzieci do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej, rozbudzanie wrażliwości na wartości patriotyczne, jak również rozwijanie wrażliwości i wyobraźni młodych autorów oraz popularyzacja ich twórczości. Jednym z celów konkursu była także integracja środowiska przedszkolnego ze środowiskiem rodzinnym.
Na konkurs wpłynęło 18 prac z 9 przedszkoli i 1 szkoły.

23 października 2014r. Jury konkursu literackiego pod hasłem „Miasto Zabrze w oczach dziecka” przyznało nagrody i wyróżnienia:


W grupie wiekowej: 3­-4 latków,
­ I miejsce:

P-­11 - ­„Moje miasto Zabrze” ­ Zofia Piątek,


­ II miejsce:

P­-3  -­ „Okiem Filipka” ­ Filip Porembski,


­ III miejsce:

P-­32 ­- „Wakacje w moim mieście Zabrze” ­ Nikodem Lachendro,


W grupie wiekowej: 5­-7 latków,
­ I miejsce:

P­-16 -­ „Moje miasto Zabrze” ­ Olaf Samsonowicz,

P-­3 - ­ „Zabrze nasze miasto ­ Bartłomiej Wolski,


­ II miejsce:

P-­20 - „Zabrze po mojemu” ­ Jakub Hajduk,

SP­-22 -­ „Miasto Zabrze w oczach dziecka ­ Ewelina Sobolewska,


­ III miejsce:

P-­25 -­ „W moim mieście ­ nie nudzę się” ­ Maja Michniewicz,

P-­36 - „Wycieczka po Zabrzu” ­ Kinga Bogajewska,

P-­8 - ­ „Guidodinozaur” ­ Mateusz Cupok,


­ Wyróżnienia:

P-­3 -­ „Wycieczka po Zabrzu” ­ Szymon Mazur,

P-­3 -­ „Moje Zabrze ­ kocham Go” ­ Samantha Kuszlewicz

P­-11 -­ „Kraina, w której płynie potok” ­ Matylda Tomkiewicz,

P­-14 -­ „Miasto skarbów i zieleni” ­ Krzysztof Zalewski,

P-­14 -­ „Moje Zabrze” ­ Oliwia Kulik,

P­-16 -­ „Zabrze oczami dziecka” ­ Maksymilian Maliński,

SP-­22 -­ „Moje wakacje w Zabrzu” ­ Ewelina Tokarz,

SP­-22 -­ „Zdrowo i ekologicznie w Zabrzu” ­ Marta Kruk.

 

Przedstawiona podczas finału prezentacja multimedialna ukazująca ciekawe miejsca i zabytki Zabrza miała nie tylko zachęcić zgromadzonych gości do zwiedzania naszego miasta, ale również rozbudzić uczucia patriotyczne i zainteresowania swoim miastem i regionem. Podobnie jak prezentowane tablice, ukazujące fragmenty historii Zabrza.

Uroczysty finał konkursu uświetniły występy dzieci. Absolwentka naszego przedszkola odczytała jedno z nagrodzonych opowiadań. Z kolei dzieci z grupy IV „Tropicieli”, III „Sówki mądre główki” i VI „Misiów”, zaprezentowały tańce regionu śląskiego i recytowały wiersze, a Pani Prezydent otrzymała album wykonany przez Panią Annę Mądrygał z kserokopiami prac dzieci.
Zapraszamy do udziału w III edycji konkursu. 

 

1
2
3
4
5
    

 
Spotkanie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej PDF Print

Dbając o bezpieczeństwo dzieci w dniu 24.10.2014 zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu spotkanie z przedstawicielami Straży Miejskiej. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu i w domu, a także wdrażanie dzieci do ich przestrzegania. Funkcjonariusze Straży Miejskiej przypomnieli elementarne zasady poruszania się dzieci po drogach jako pieszych i pasażerów pojazdów. Strażnicy zachęcali dzieci do noszenia odblasków. Zwrócili uwagę dzieci na to, iż taki mały element jak odblask może uratować im życie i sprawić, że stają się widoczne przez kierujących pojazdem z odległości kilkudziesięciu metrów.
W trakcie prelekcji Strażnicy poświęcili również wiele uwagi bezpieczeństwu dzieci w czasie zabaw w domu i innych miejscach. Przedszkolacy z wielką uwagą słuchali wyjaśnień gości jak uchronić się przed atakiem psa. Poznali również zasady zachowania się w momencie zagubienia, a także w kontakcie z „obcym”. Funkcjonariusze opowiadali również dzieciom o swojej pracy. Dzieci nie tylko maiły okazję zobaczyć mundur strażnika miejskiego oraz różne nieodłączne atrybuty jego pracy – lizak, kajdanki, pałkę, ale również ich dotknąć i przymierzyć, co wywołało wiele emocji. Prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, dzieci zadały wiele pytań gościom, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi.

 

1
2
3
4
   

 
Warsztaty edukacyjne w Wiejskiej Chacie w Gliwicach - Bojkowie PDF Print

23 października 2014 roku dzieci z grupy III „Sówki mądre główki” i IV „Tropiciele” wzięły udział w wycieczce do Wiejskiej Chaty w Gliwicach - Bojkowie. W trakcie warsztatów edukacyjnych pt. „Na szkle malowane”, uczestnicy poznali ludową technikę „malowania na szkle”.

Prowadząca zapoznała dzieci z historią dawnej, tradycyjnej techniki malarskiej obrazów ludowych, zwanej od sposobu wykonywania malowidła „lewa – prawa”, a mianowicie ludową techniką malowania na szkle. Wychowankowie z wielką uwaga i zaciekawieniem słuchali wyjaśnień prowadzącej dotyczących lewej i prawej strony malowidła. Wielu wrażeń estetycznych dostarczył im pokaz obrazów malowanych przez miejscową malarkę. Przedstawiały one scenki przypominającymi „dawne” życie na wsi. Z równie wielką uwagą dzieci śledziły pokaz wykonania obrazka nowo poznaną techniką. Najwięcej emocji i radości sprawiło im jednak samodzielne wykonanie obrazka na szkle. Działania te pozwoliły wielu z nich na rozbudzenie wiary we własne możliwości i umiejętności, a jednocześnie wzbogacenie doświadczeń plastycznych i rozwijanie aktywności twórczej.

W trakcie spotkania i kolejnych etapów pracy nad obrazkiem, dzieci miały także okazję do poznania niektórych elementów wyposażenia dawnej chaty wiejskiej, między innymi wyposażenie kuchni i izby. Poznały urządzenia mechaniczne pozwalające na wytwarzanie przędzy i tworzenie tkanin: kołowrotek i krosno. Dowiedziały się również jak dawniej dokonywano zabiegów higienicznych bez bieżącej wody z kranu. Dzieci mogły zobaczyć jak działał dawny „prysznic” wykonany z miski z otworami. Podczas rozmów i pracy czas szybko upłynął, obrazki wyschły i trzeba było wracać do przedszkola.
Obserwując emocje dzieci i przysłuchując się ich werbalnym relacjom, wycieczkę można uznać za udaną.

1
2
3
4
5
   

 
Dnia Pomarańczowego w przedszkolu – „Urodziny Marchewki” PDF Print

W dniu 22.września 2014r., czyli w pierwszy kalendarzowy dzień jesieni, w naszym przedszkolu zrobiło się bardzo pomarańczowo – dekoracje w tym kolorze, balony pomarańczowe na drzewie w holu, panie w pomarańczowych bluzkach i sukienkach, a co najważniejsze – my byliśmy ubrani właśnie w tym także kolorze.

Wszystkie grupy zebrały się na wspólnym świętowaniu urodzin marchewki w sali „Sówek mądrych główek”. Tam były tańce, piosenki i wiersze o tematyce jesiennej w wykonaniu dzieci z poszczególnych grup. Pani Ula przebrała się za panią Jesień, a pani Agnieszka za wielką marchewkę. One wspólnie zorganizowały konkursy dla dzieci – quiz wiedzy o marchewce, smakowanie marchewek: gotowanych, kwaszonych, tartych i surowych z zawiązanymi oczami, a także rozpoznawanie marchewki wśród innych warzyw także z zawiązanymi oczami.
Na koniec częstowaliśmy się marchewkami.

Ponadto panie ogłosiły rodzinny konkurs „Marchewkowy stworek”. Prac na konkurs pojawiło się bardzo dużo, wystawa marchewkowych stworków odbyła się w szatni przedszkolnej, a pomysły, twórczość i kreatywność tak mile zaskoczyła komisję, że jednogłośnie ogłoszono I miejsce dla wszystkich uczestników konkursu.

„Marchewkowe przedszkolaczki”

1
2
3
4
5
  

 

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 Next > End >>

Page 1 of 6

Współpraca Europejska

e-Twinning
Comenius